Adresy URL

Unikatowość łatwo sprawdzić, wyciągając losowy fragment tekstu (od ośmiu do dziesięciu słów) i wyszukując go w wyszukiwarce Google (po umieszczeniu w cudzysłowie). Jeśli ten sam fragment występuje na wielu stronach klienta lub na innych witrynach, istnieje spore prawdopodobieństwo, że tekst nie jest oryginalny lub przynajmniej został skopiowany przez inne witryny.

ATRYBUTY URL DLA OBRAZKÓW

Okazuje się, że sporo witryn nie korzysta z zalet, jakie dają atrybuty alt umieszczane dla obrazów. W czasie pisania tej książki to najrzadziej stosowany czynnik rankingowy, który ma stosunkowo duży wpływ na wyniki wyszukiwań. Z tego powodu zawsze zalecam użycie odpowiednich (i spójnych) atrybutów alt dla wszystkich istotnych obrazów.

Dołączanie atrybutów alt do obrazów to jeden z najrzadziej stosowanych czynników wpływających na pozycję w wynikach.

Ta prosta w zastosowaniu rada stanowi jedną z najmocniej polecanych optymalizacji, jeśli tylko klient może z niej skorzystać.

Gdy webmaster tworzy witrynę internetową, najczęściej nadaje każdej zawartości unikatowy identyfikator, by w ten sposób określić unikalny adres URL. Najczęściej serwer WWW odczytuje zmienną część adresu URL i na tej podstawie tworzy zapytanie do bazy danych, by pobrać wymagane treści. Z tego względu stosowanie identyfikatorów ma duży sens z punktu widzenia programisty, ale ludzie i wyszukiwarki nie mogą na jego podstawie wyciągnąć żadnych wniosków — muszą wczytać stronę, by poznać, czego dotyczy.

DLACZEGO TA CZĘŚĆ JEST WAŻNA?

Umieszczam tę część, ponieważ naprawa adresów URL to jedna z najważniejszych optymalizacji witryn pod kątem wyszukiwarek, którą mogę zalecić. Najczęściej trudniej ją zaimplementować niż poprawki dotyczące zawartości (ze względu na przekierowania niezbędne po zmianie adresów URL), ale lepiej się skaluje i najczęściej trzeba wykonać ją tylko jeden raz. Innymi słowy, wymaga sporych nakładów na początku, ale wyniki są trwałe i długoterminowe.

JAK PRZEPROWADZAM ANALIZĘ?

Dla tego działu przeprowadzam dwie analizy.

Po drugie sprawdzam wyniki wyszukiwania kilku stron, by zobaczyć, jakie adresy URL zapamiętuje wyszukiwarka Czy pojawiają się sygnały problemów z kanonicznością? Czy adresy URL są dłuższe niż mogłyby być?

JAKIE TYPOWE SUGESTIE POJAWIAJĄ SIĘ W TYM DZIALE?

Z punktu widzenia SEO najczęstszym błędem dotyczącym adresów URL jest to, że nie są łatwe do zrozumienia lub zapamiętania dla ludzi i wyszukiwarek.

SŁOWA KLUCZOWE W ADRESIE URL

Najczęstszym problemem okazuje się brak słów kluczowych w adresach URL poszczególnych stron. Zadziwiająco często adres URL strony nie zawiera słowa kluczowego, do którego strona ma być dopasowana.

Zawsze zalecam stosowanie docelowego słowa kluczowego w adresie URL, ale nie częściej niż dwa razy. Pozwala to zwiększyć wyniki dotyczące trafności i uniknąć zaliczenia adresu do spamu.

DŁUGOŚĆ ADRESÓW URL

Większość adresów ma akceptowalną długość. Ze względów technicznych muszą być krótsze niż dwa tysiące osiemdziesiąt trzy znaki, by zostały poprawnie przetworzone przez starsze przeglądarki Internet Explorer (nigdy nie spotkałem tak długich naturalnych adresów URL), ale długość nie wpływa znacząco na pozycję w wynikach.

Standardowo polecam stosowanie adresów URL krótszych niż siedemdziesiąt cztery znaki, by nie były przycinane w wynikach wyszukiwania. Zapewne nie ma to wpływu na sam wynik, ale wyświetlenie pełnego adresu może zachęcić użytkowników do odwiedzenia strony (zwiększa się klikalność łącza w wynikach).

Dla adresów URL, w odróżnieniu od tytułów, nie ma wyznaczonego jednego konkretnego miejsca przycinania ich w wynikach wyszukiwania. Warto więc starać się, by były możliwie krótkie.

PARAMETRY ADRESÓW URL

Jak już wielokrotnie wspomniałem w wielu miejscach w tej książce, parametry adresów URL nie są rozwiązaniem przyjaznym z punktu widzenia SEO. Jeśli tylko to możliwe, polecam adresy semantyczne

Klienci powinni stosować adresy semantyczne zamiast parametrów.

Architektura informacji

Architektura informacji i wewnętrzne łącza witryny zapewniają odpowiednią organizację, identyfikację i priorytetyzację zawartości witryny dla użytkowników i wyszukiwarek.

DLACZEGO TEN DZIAŁ JEST KONIECZNY?

Architekturę informacji witryny bardzo rzadko planuje się od samego początku. Gdy witryna rozrasta się, związki między poszczególnymi informacjami stają się coraz mniej oczywiste. Dotyczy to zarówno ludzi, jak i wyszukiwarek.

Ponieważ to dosyć typowy problem dużych witryny, zamieszczam dział pozwalający wskazać problem i sposoby jego rozwiązania, zanim stanie się jeszcze większym utrapieniem dla webmasterów i użytkowników.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *